19 stycznia, 2025
laserowe spawanie

Jakie są zalety ręcznego spawania laserowego?

Spawanie TIG i MIG od dawna jest uznawane za dobry wybór do spawania małych elementów ze względu na ich doskonałe wykończenie. Jednak takie spawanie wymaga umiejętności i zręczności i pomimo możliwości ich kontrolowania ma kilka wad. Spawanie laserowe to doskonały zamiennik, który często przewyższa procesy spawania łukowego, a ściśle skupiona wiązka ogranicza efekt nagrzewania. Ręczne spawanie laserowe umożliwia wykonywanie zadań spawalniczych wykraczających poza możliwości tradycyjnych metod spawania.

Tradycyjne metody spawania

Procesy TIG i MIG wykorzystują gaz osłonowy do tworzenia obojętnej atmosfery wokół głowicy spawalniczej. W metodzie TIG łuk jest wytwarzany przez elektrodę wolframową i ręczny materiał dodatkowy, podczas gdy w metodzie MIG elektrodą jest drut elektrodowy. Te spawarki można regulować, aby umożliwić spawanie delikatnych elementów, a końcowa jakość spoiny jest wysoka. Inną często stosowaną metodą jest zgrzewanie punktowe, które polega na zaciskaniu części między parą elektrod i przepuszczaniu prądu elektrycznego. Wszystkie procesy spawania łukowego i punktowego przenoszą znaczną ilość ciepła na obrabiany przedmiot, wpływając na strukturę metalurgiczną wokół spoiny.

Spawanie laserowe

Ciepło potrzebne do spawania jest dostarczane przez ściśle skupioną wiązkę światła o średnicy zaledwie dwóch tysięcznych cala. Spawanie odbywa się poprzez wystrzelenie serii krótkich impulsów, które topią metal tworząc spoinę wysokiej jakości. W zależności od konkretnego zadania spawalniczego może być wymagany materiał dodatkowy, tak jak w przypadku spawania TIG. Ponieważ wiązka lasera jest ściśle skupiona, dopływ ciepła jest zminimalizowany, a części można przenosić niemal natychmiast.

Zalety spawania laserowego

Precyzyjna kontrola wiązki laserowej oferuje użytkownikom kilka korzyści w porównaniu ze spawaniem TIG, MIG i spawaniem punktowym:

– Wytrzymałość spoiny: spoina laserowa jest wąska z doskonałym stosunkiem głębokości do szerokości i wyższą wytrzymałością,
– Strefa wpływu ciepła: Strefa wpływu ciepła jest ograniczona, a ze względu na szybkie chłodzenie otaczający materiał nie jest wyżarzany,
– Metale: Lasery z powodzeniem spawają stal węglową, stal o wysokiej wytrzymałości, stal nierdzewną, tytan, aluminium i metale szlachetne. Możliwa jest więc laserowa obróbka metalu o różnych właściwościach,
– Precyzyjna praca: Mała, ściśle kontrolowana wiązka lasera umożliwia dokładne mikrospawanie miniaturowych elementów,
– Brak kontaktu: brak fizycznego kontaktu między materiałem a głowicą lasera,
– Spawanie jednostronne: Spawanie laserowe może zastąpić spawanie punktowe wymagające dostępu tylko z jednej strony,
– Złom: Spawanie laserowe jest kontrolowane i generuje niewielkie ilości złomu.

Spawanie laserowe może rozwiązać wiele problemów inżynierskich, szczególnie w przypadku elementów wrażliwych na działanie nadmiernego ciepła, podatnych na odkształcenia lub wymagających niezwykle precyzyjnego spawania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *