W uprawach rolnych dużym zagrożeniem mogą być chwasty, zwłaszcza gatunki ekspansywne, które będą szybko rozwijały się na terenie danej uprawy.

Oczywiście warto zwrócić uwagę, iż często w naszym kraju występuje powój polny, jest to roślina zielna, posiada ona także inne nazwy, jak wilec, dzwonki, brzózka oraz powojnik. Tego rodzaju chwast występuje na terenie całej Polski, jest bardzo uporczywy w przypadku zagnieżdżenia się w uprawach rolnych. Często występuje na nieużytkach, w zaroślach, często będziemy go spotykali w uprawach truskawki, w zbożach.

Powój polny chwast zagrażający wielu uprawom rolnym

Jest to roślina, która pobiera z gleby duże ilości wody oraz składników odżywczych, dlatego też jest bardzo konkurencyjna w stosunku do roślin uprawnych. Długie pędy mogą owijać się wokół innych roślin, wówczas utrudniony będzie dostęp do światła, będą zakłócały w ten sposób inne rośliny uprawne. W tym przypadku powój polny może prowadzić do dużych strat w plonach, mogą wynosić one nawet do 80% w zależności od rodzaju upraw. Chwast tego rodzaju oplatając rośliny uprawne utrudniają także zbiory, będzie to widoczne zwłaszcza podczas zbiorów za pomocą maszyn, kiedy będą one zbierane wraz z roślinami pożądanymi. Dodatkowo mogą na nich rozwijać się różnego rodzaju wirusy i grzyby, które mogą także przechodzić na rośliny uprawne. Mogą one odpowiadać za rozwój chorób na ziemniakach, warzywach oraz na tytoniu. Jest to roślina, która zawiera kwas mlekowy, który będzie niebezpieczny zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt. Dlatego także usuwa się ją z nieurodzajów i pastwisk, gdzie możemy wypasać różnego rodzaju zwierzęta domowe, w niektórych przypadkach spożycie toksyn w postaci soku mlecznego może zakończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Rośliny te mogą występować na powierzchni gleby, dodatkowo jeżeli napotkają inne rośliny, mogą się po nich wspinać, wypuszczać dość długie pędy. Obecnie możemy zastosować bardzo wydajne herbicydy selektywne, które będą skutecznie usuwały powój polny z naszych upraw. Należy pamiętać, iż jest to roślina bardzo odporna, powój polny może występować na niesprzyjających obszarach przez wiele lat, jest to roślina wieloletnia, przez co niekiedy może być trudna do usunięcia. Korzenie zimujące w glebie mogą przetrwać także temperatury ujemne. Kiełkowanie może odbywać się w dużym zakresie temperatur, dlatego też może pojawiać się on już wczesną jesienią. Dobre rezultaty będziemy osiągali poprzez prewencyjne używanie herbicydów, możemy je wykorzystać jesienią po zbiorach oraz wiosną przed wzejściem roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top