Plastikowe butelki na wodę są szkodliwe m.in. dla środowiska naturalnego, a także – jak wskazują liczne badania – mogą wytwarzać substancje negatywnie oddziałujące na zdrowie człowieka. Czy woda z plastikowych butelek jest zdrowa? Czym zastąpić wodę w plastikowych butelkach?

Woda jest niezbędna do utrzymania właściwego stanu zdrowia. Odpowiada za wiele procesów metabolicznych, stanowi też podstawowy składnik każdej komórki ciała. Właściwe nawadnianie organizmu jest więc niezwykle ważne. Już niewielkie odwodnienie może skutkować złym samopoczuciem, zawrotami i bólami głowy, a także ogólnym osłabieniem organizmu, sennością i problemami z koncentracją. Ważna jest jednak nie tylko ilość, ale także jakość wypijanej na co dzień wody.

Szkodliwość butelek plastikowych

Czy butelki PET są szkodliwe? Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, czy butelki plastikowe są szkodliwe. Jest ono uzasadnione. Szkodliwość butelek plastikowych coraz częściej biorą pod lupę naukowcy z różnych zakątków świata. Osiem lat temu, w 2014 roku, naukowcy z Uniwersytetu na Florydzie dowiedli, że picie wody z plastikowej butelki, która na dodatek znajduje się w nagrzanym od słońca samochodzie, może być niebezpieczne. Udowodnili, że pod wpływem wysokiej temperatury mogą wydzielać się antymony i bisfenol A. Co więcej, według wyników badań – im bardziej nagrzana butelka, tym więcej szkodliwych substancji przechodzi do zawartej w butelce wody. Trudno więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy woda z butelki plastikowej jest zdrowa. Inne wyniki badań wskazują, że substancje takie jak bisfenol A mogą wpływać m.in na działanie układu hormonalnego oraz płodność zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Czy woda w butelce może się zepsuć?

Tworzywo, z którego wykonane są butelki jednorazowego użytku to tylko jeden aspekt, jeśli chodzi o zdrowie. Pojawia się bowiem pytanie o to, jak długo można przechowywać wodę i czy woda mineralna się psuje.

Woda sama w sobie nie może się przeterminować. Inaczej jest jednak w przypadku pojemnika, w którym się znajduje. Gdy jest w nim długo przetrzymywana, np. w wielolitrowych baniakach z plastiku, mogą się rozwijać w nim bakterie – w tym szkodliwe dla zdrowia człowieka bakterie coli.

Ponadto, należy pamiętać, że butelki jednorazowe nie powinny być używane wielokrotnie. Zwiększa to prawdopodobieństwo uszkodzenia plastiku i przedostania się drobinek mikroplastiku do wody.

Jak zadbać zatem o odpowiednie nawodnienie? Warto sięgnąć po filtry do wody. Dzbanki filtrujące są poręczne i wygodne w użyciu. Dzięki filtrom przepływowym możemy z kolei czerpać wodę filtrowaną prosto z kranu. Każdy filtr ma kilka warstw, dzięki czemu skutecznie usuwają one z wody związki chloru, metale ciężkie, pestycydy czy niewielkie drobinki pochodzące np. ze starszej instalacji. Świetnym rozwiązaniem są także butelki filtrujące, które możemy napełniać w dowolnym miejscu takim jak praca, uczelnia czy siłownia! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o filtrowaniu wody wejdź na https://dafi.pl/blog/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top