Filtr powietrza może nie wydawać się ważnym elementem do regularnego sprawdzania i wymiany, ale jest niezbędny do utrzymania odpowiedniej wydajności samochodu. Filtr zapobiega przedostawaniu się małych cząstek do silnika i powodowaniu potencjalnie kosztownych uszkodzeń. Ale to nie jedyna korzyść, jaką daje regularna wymiana filtru powietrza.

Zwiększona oszczędność paliwa

Wymiana zatkanego filtra powietrza może zwiększyć oszczędność paliwa i poprawić przyspieszenie w zależności od marki i modelu samochodu. Brudny lub uszkodzony filtr powietrza ogranicza ilość powietrza wpływającego do silnika samochodu, przez co pracuje on ciężej, a co za tym idzie, zużywa więcej paliwa. Silnik potrzebuje ponad 10 000 litrów tlenu do spalenia każdego litra paliwa. Ważne jest więc, aby stosować wysokiej jakości filtry Mann i regularnie je wymieniać, po to by nie ograniczać przepływu powietrza.

Zmniejszona emisja

Brudne lub uszkodzone filtry powietrza zmniejszają dopływ powietrza do silnika, zmieniając równowagę powietrzno-paliwową samochodu. Ta nierównowaga może zanieczyścić świece zapłonowe, powodując chybienie silnika lub nierówną pracę na biegu jałowym. Co ważniejsze, brak równowagi ma również bezpośredni wpływ na emisję spalin samochodu, przyczyniając się do zanieczyszczenia otaczającego środowiska.

Dłuższa żywotność silnika

Cząsteczka tak mała jak ziarnko soli może przedostać się przez uszkodzony filtr powietrza i spowodować wiele problemów wewnętrznych części silnika, takich jak cylindry i tłoki, których naprawa może być bardzo kosztowna. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana filtra powietrza. Czysty filtr powietrza ma za zadanie wychwytywać brud i zanieczyszczenia z powietrza zewnętrznego, zapobiegając przedostawaniu się ich do komory spalania.

Wymiana filtrów powietrza

Filtry powietrza należy wymienić nie tylko w przypadku ich uszkodzenia. Aby utrzymać możliwie najwyższą wydajność samochodu, zaleca się wymianę filtrów powietrza przynajmniej co 20 000 do 25 000 km. Odstęp ten należy skrócić, jeśli często poruszamy się w zanieczyszczonych warunkach. Wymiana filtra powietrza jest łatwa, szybka i niedroga. Większość osób robi to wraz z okresową wymianą oleju. Jednak na rynku dostępna jest szeroka gama filtrów powietrza i ważne jest, aby wybrać odpowiedni filtr do marki i modelu danego samochodu.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Najlepsze Oleje – sklep z olejami i filtrami samochodowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top