Górzno to malowniczo położone miasto – jedno z najmniejszych i jednocześnie najstarszych w Polsce. Administracyjnie przynależy do powiatu brodnickiego w województwie kujawsko-pomorskim i jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Górzno. Piękna, zielona okolica (ponad 50% obszaru gminy zajmują właśnie lasy i jeziora) sprzyja rozwojowi turystyki i rekreacji. Czy ten sektor jest motorem napędowym rozwoju gospodarki Górzna? W jakich branżach można znaleźć pracę w mieście i jego okolicy?

Górzno – jaki specjalistów potrzebuje rynek pracy?

Jak wspomniano na wstępie, Górzno to bardzo małe miasteczko. Liczy 1,4 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 3,4 kilometra kwadratowego. Dość daleko jest z Górzna do dużych aglomeracji, w pobliżu nie przebiegają też główne szlaki komunikacyjne. W bliskim sąsiedztwie znajdują się nieduże miasta – powiatowa Brodnica, Lidzbark, Lubowidz, Rypin, Żuromin, Nowe Miasto Lubawskie. Górzno leży też na terenie Zielonych Płuc Polski, nie jest to zatem obszar silnie uprzemysłowiony. 

Te wszystkie fakty mają znaczenie dla kształtowania się lokalnego rynku pracy, poziomu bezrobocia. W Górznie nie znajdziemy dużych przedsiębiorstw. Na 202 podmioty gospodarki narodowej w mieście tylko jedna jednostka budżetowa zatrudnia między 50 a 249 osób, pozostałe to mikro i małe podmioty (źródło: dane GUS, REGON, stan na koniec maja 2021 r.). Nie ma tu ciężkiego przemysłu. Rozwija się natomiast budownictwo, handel i różnorodne usługi, także działalność związaną z turystyką zdrowotną, aktywną, rehabilitacją. W gminie natomiast dominującą funkcję pełni działalność rolnicza. 

Mieszkańcy Górzna mogą zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, przeglądając oferty pracy także w okolicy. Jakie jest zapotrzebowanie na pracowników w powiecie brodnickim, a więc w Górznie, Brodnicy, Jabłonowie Pomorskim i kilkudziesięciu miejscowościach wiejskich, dowiemy się np. z badania Barometr zawodów. To prognoza, która powstaje na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak wynika z Barometru, na lokalnym rynku pracy zapotrzebowanie na kandydatów występuje przede wszystkim w branżach:

  • budowlanej,
  • motoryzacyjnej,
  • produkcyjnej,
  • medycznej,
  • edukacyjnej
  • gastronomicznej.

Pracodawcy poszukują osób z konkretnymi uprawnieniami, np. operatorów maszyn i urządzeń, kierowców, osób z wykształceniem zawodowym. Praca czeka też jednak na absolwentów studiów wyższych, np. lekarzy, nauczycieli. Trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć natomiast pracownicy administracyjni i biurowi, zwłaszcza ci, którzy nie znają języka obcego i nie mają doświadczenia w zawodzie.

Aktualne oferty pracy w Górznie – gdzie je znaleźć?

Aktywizacja zawodowa mieszkańców Górzna i innych miejscowości w powiecie oraz przeciwdziałanie bezrobociu to główne zadania urzędu pracy w Brodnicy. Poszukując zatrudnienia, warto więc skierować swoje kroki do PUP, zwłaszcza jeśli nie mamy aktualnie pracy. Rejestracja w PUP daje nam szereg praw i na pewno warto z nich skorzystać.  

Niemniej nie ograniczajmy się wyłącznie do poszukiwania zatrudnienia przez Powiatowy Urząd Pracy. Regularnie przeglądajmy ogłoszenia o pracę w internecie. W łatwy sposób możemy to robić za pośrednictwem strony praca.pl. To duży portal rekrutacyjny, na którym znajdziemy codziennie aktualne oferty od sprawdzonych pracodawców z całej Polski, także ogłoszenia typu praca Górzno

Nie musimy wchodzić na dziesiątki stron, poświęcać długich godzin na przeglądanie anonsów. Na praca.pl łatwo znajdziemy oferty i szybko na nie aplikujemy – również za pośrednictwem portalu. To zatem bardzo wygodny i praktyczny sposób szukania zatrudnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top