Na każdym rynku inwestycyjnym panują ściśle określone zasady działania, a uczestnicy muszą się do nich dostosować. Wiele rozwiązań zostało stworzonych, aby ułatwić życie zarówno inwestorom, jak i brokerom. Kluczem do sukcesu jest najczęściej zrozumienie reguł panujących na danej płaszczyźnie. W świecie inwestycji jednym z najważniejszych pojęć są kontrakty CFD. Wyjaśniamy, o czym dokładnie mowa!

Handel CFD – o czym dokładnie mowa i jak inwestować? 

Rynek walut, kryptowalut, akcji, funduszy ETF i wiele innych. Obecnie w świecie finansów istnieje mnóstwo możliwości jeśli chodzi o zainwestowanie swoich pieniędzy. Traderzy mają więc w czym wybierać, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji powinni w pełni zrozumieć, jak poruszać się w tym obszarze. 

Czym są kontrakty CFD?

To dlatego jedną z pierwszych rzeczy, jakie powinien zrobić każdy inwestor, jest przyjrzenie się bliżej handlowi CFD, który dotyczy między innymi rynku Forex, a więc giełdy walut, ale nie tylko. Pod określeniem tym kryje się bowiem swoista umowa zawierana pomiędzy inwestorem a brokerem, której przedmiotem jest zakład o to, jak zachowa się kurs danego aktywa bazowego. Mogą to być na przykład waluty, kryptowaluty, akcje itp. Inwestor może postawić na spadek kursu lub ceny (tzw. pozycja długa) albo na wzrost (pozycja krótka). Od tego, jak w rzeczywistości ukształtuje się sytuacja na rynku zależy to, czy trader sięgnie po wygraną, czy też straci pieniądze. W większości przypadków mamy tutaj bowiem do czynienia z sytuacją zerojedynkową, a więc swego rodzaju zasadą “wszystko albo nic”. 

Jak zawrzeć kontrakt CFD?

Handlowanie CFD jest możliwe między innymi za pośrednictwem specjalistycznych platform inwestycyjnych, dzięki którym uzyskuje się dostęp do wielu światowych rynków. Warto dodać, że kontrakty CFD są w praktyce instrumentami pochodnymi, a więc traderzy nie nabywają instrumentów bazowych (np. akcji) na własność, lecz jedynie spekulują, jak zachowa się cena czy kurs. Z tego powodu rynek CFD jest niezwykle dynamiczny, ponieważ w głównej mierze opiera się na szybkich transakcjach z krótkim terminem rozwiązania. 

Handel CFD – co jeszcze warto wiedzieć?

Inwestorzy oraz brokerzy korzystają przy handlu CFD z tzw. dźwigni finansowej, czyli inaczej lewarowania. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu przy nawet niewielkim wkładzie, istnieje możliwość wirtualnego pomnożenia wartości transakcji. Wpływa to na zwiększenie kwoty możliwej wygranej, ale także proporcjonalny wzrost poziomu ryzyka. Należy więc podchodzić do inwestowania rozsądnie i trzymać się obranej strategii. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top