Dużo mówi się obecnie na temat bezpieczeństwa pacjentów i ich obawy przed zarażeniem się koronawirusem podczas wizyty lekarskiej. BCIAL.PL – Blog LifestyleJednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jakim ryzykiem obarczona jest praca lekarzy i całego personelu medycznego. W jaki sposób takie osoby powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas pandemii koronawirusa?

Po pierwsze: specjalistyczna odzież medyczna

Mowa tutaj przede wszystkim o fartuchach bądź kombinezonach (w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobą zakażoną). Zwykle jednak wystarczają proste fartuchy medyczne w połączeniu z maseczką oraz rękawicami. Zakażenie koronawirusem następuje poprzez drogi oddechowe, w związku z czym noszenie maseczki przez personel medyczny jest absolutną koniecznością. Największą ochronę zapewnia rzecz jasna kombinezon ochronny. Stosują go zwykle pracownicy ratownictwa medycznego. Gwarantuje on bezpieczne poruszanie się w skażonym terenie bez ryzyka zakażenia się SARS-CoV-2.

Po drugie: regularna dezynfekcja

Dezynfekcja z użyciem odpowiednich środków wirusobójczych pozwala na zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa w danym obszarze. Dezynfekcji powinny podlegać w szczególności te miejsca, z którymi pacjenci mają częsty kontakt. Mowa tutaj m.in. o sprzęcie medycznym, klamkach, uchwytach, fotelach itd. Środki dezynfekujące powinny znajdować się przy wejściu do budynku oraz poszczególnych pomieszczeń. W ten sposób można zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Jednak trzeba mieć na uwadze, że sama dezynfekcja nie zapewnia 100% bezpieczeństwa.

Po trzecie: punkty wstępnej segregacji

Sposób ten pozwala na uniemożliwienie wejścia do placówki, podejrzanego o zachorowanie pacjenta. Automatyczna identyfikacja i wstępna ocena medyczna daje pewność, że w pomieszczeniu znajdują się tylko osoby, u których nie występują objawy koronawirusa. Jednym z tego typu objawów jest podniesiona temperatura ciała, która absolutnie nie może zostać zbagatelizowana.

Podsumowanie

Problem związany z zachorowaniem na koronawirusa dotyczy każdego z nas. Najbardziej jednak podatny na zakażenie się wirusem SARS-CoV-2 jest personel medyczny. Pamiętajmy jednak, że tylko poprzez stosowanie się do wszystkich zaleceń i wytycznych panujących w danej placówce, możemy znacząco ograniczyć to ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top