W przemyśle wykorzystującym drewno jako podstawowy materiał produkcyjny (stolarstwo, meblarstwo) niezwykle ważną rolę odgrywają wszelkiej maści maszyny i urządzenia. Pełna automatyka procesów fabrycznych wymusiła na przedsiębiorcach zautomatyzowanie linii produkcyjnych oraz zainwestowanie w najnowocześniejszy sprzęt. Jednym z najbardziej popularnych – ze względu na swoją uniwersalność – są okleiniarki przemysłowe.
Gdzie wykorzystuje się oklejarki?
Podstawowym odbiorcą tego typu maszyn są przede wszystkim zakłady meblowe i stolarskie, ale i firmy, w których używa się drewna lub surowców drewnopochodnych. Oklejarki przemysłowe można podzielić ze względu na ich przeznaczenie i zakres prac, jakie mają do wykonania. Najprostsze modele o niewielkich gabarytach stosuje się w zakładach przemysłowych, gdzie nie ma pełnej automatyzacji (np. gdzie urządzenie używane jest okazjonalnie i do niewielkiej liczny projektów). Z kolei w fabrykach i zakładach korzystających z automatycznych linii produkcyjnych oraz takich, które pracują na bardziej skomplikowanych elementach (zakrzywione krawędzie) konieczne będzie wstawienie zaawansowanych urządzeń.
Zalety oklejarek przemysłowych
Szerokie wykorzystanie tego typu urządzeń ma bezpośredni związek z jego zaletami. Przede wszystkim okleinarki przemysłowe cechują się uniwersalizmem pozwalającym na ich użycie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Oprócz tego także:
– pozwalają na produkcję całych serii partii, jak i pojedynczych egzemplarzy
– umożliwiają wykonywanie niestandardowych oklein (krzywoliniowych)
– mają pełne sterowanie komputerowe wraz z automatyczną kontrolą jakości
– posiadają opcję dowolnego wyboru parametrów obróbki, w tym grubości klejenia czy jego kierunku
– dzięki niemarnowaniu materiału ułatwiają optymalizację kosztów produkcji
Zasady działania urządzenia
Oklejarka przemysłowa to maszyna o bardzo prostej konstrukcji a jednocześnie zaawansowanych możliwościach produkcyjnych. Działa w oparciu o nieskomplikowany system pięcioetapowy: naniesienia kleju, przyklejenia obrzeża, sfrezowanie nadmiaru, zaokrąglenie obrzeżania i obcięcie wystających końcówek. Całość prac wykonuje się na materiałach drewnianych i drewnopochodnych. Obsługa urządzenia nie wymaga specjalistycznych przygotowań a jedynie szybkiego przeszkolenia pracowników, ponieważ odbywa się w pełnej automatyzacji. Nad prawidłowym przebiegiem działania oklejarki czuwa nowoczesny system komputerowy, który błyskawicznie wyłapuje ewentualne błędy, informuje o nich i koryguje ustawienia.