W przemyśle wykorzystującym drewno jako podstawowy materiał produkcyjny (stolarstwo, meblarstwo) niezwykle ważną rolę odgrywają wszelkiej maści maszyny i urządzenia. Pełna automatyka procesów fabrycznych wymusiła na przedsiębiorcach zautomatyzowanie linii produkcyjnych oraz zainwestowanie w najnowocześniejszy sprzęt. Jednym z najbardziej popularnych – ze względu na swoją uniwersalność – są okleiniarki przemysłowe.

Gdzie wykorzystuje się oklejarki?

Podstawowym odbiorcą tego typu maszyn są przede wszystkim zakłady meblowe i stolarskie, ale i firmy, w których używa się drewna lub surowców drewnopochodnych. Oklejarki przemysłowe można podzielić ze względu na ich przeznaczenie i zakres prac, jakie mają do wykonania. Najprostsze modele o niewielkich gabarytach stosuje się w zakładach przemysłowych, gdzie nie ma pełnej automatyzacji (np. gdzie urządzenie używane jest okazjonalnie i do niewielkiej liczny projektów). Z kolei w fabrykach i zakładach korzystających z automatycznych linii produkcyjnych oraz takich, które pracują na bardziej skomplikowanych elementach (zakrzywione krawędzie) konieczne będzie wstawienie zaawansowanych urządzeń.

Zalety oklejarek przemysłowych

Szerokie wykorzystanie tego typu urządzeń ma bezpośredni związek z jego zaletami. Przede wszystkim okleinarki przemysłowe cechują się uniwersalizmem pozwalającym na ich użycie w wielu różnych gałęziach przemysłu. Oprócz tego także: 

– pozwalają na produkcję całych serii partii, jak i pojedynczych egzemplarzy 

– umożliwiają wykonywanie niestandardowych oklein (krzywoliniowych) 

– mają pełne sterowanie komputerowe wraz z automatyczną kontrolą jakości 

– posiadają opcję dowolnego wyboru parametrów obróbki, w tym grubości klejenia czy jego kierunku 

– dzięki niemarnowaniu materiału ułatwiają optymalizację kosztów produkcji

Zasady działania urządzenia

Oklejarka przemysłowa to maszyna o bardzo prostej konstrukcji a jednocześnie zaawansowanych możliwościach produkcyjnych. Działa w oparciu o nieskomplikowany system pięcioetapowy: naniesienia kleju, przyklejenia obrzeża, sfrezowanie nadmiaru, zaokrąglenie obrzeżania i obcięcie wystających końcówek. Całość prac wykonuje się na materiałach drewnianych i drewnopochodnych. Obsługa urządzenia nie wymaga specjalistycznych przygotowań a jedynie szybkiego przeszkolenia pracowników, ponieważ odbywa się w pełnej automatyzacji. Nad prawidłowym przebiegiem działania oklejarki czuwa nowoczesny system komputerowy, który błyskawicznie wyłapuje ewentualne błędy, informuje o nich i koryguje ustawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top